CiekawostkiDom

Cyklamen Perski – piękny kwiat Morza Śródziemnego

Cyklamen Perski

Cyklamen perski – ten kwiat swoim wyglądem przyciąga wiele spojrzeń ponieważ jest bardzo piękną rośliną. Płatki kwiatowe są  bardzo zachwycające ale także od listków nie można oderwać wzroku. Basen Morza Śródziemnego to „korzenie” tej rośliny, ale także Azja Mniejsza to jej dom.

Kwitnienie Cyklamena

cyklamen perskiCyklamen jest rośliną, która zaczyna kwitnąć kiedy robi się chłodno a lato to czas w którym „zasypia „ aby odpocząć. Listki tej ciekawej roślinki mają niepowtarzalny urok ponieważ są delikatne ale zarówno gładkie lub  cętkowane. Mogą być także marmurkowate, które rosną podobnie jak rozeta. U tej rośliny kwiaty pojawiają się w miesiącach wrzesień-marzec. Nie ma zapachu lecz jest odmiana miniaturowa, który pachnie delikatnym zapachem. Roślina dojrzała dorasta do 38 cm a miniaturki nie przewyższają swoich krewnych i sięgają tylko 20 cm.  Kwiat ten ma różne odmiany a najlepiej rosnące są mieszańce. Ich kolory są pomieszane i to właśnie one rosną obficiej i gęściej.

Czas poświęcony na opiekę kwiatom

Nasz kwiat nie wymaga od nas dużo czasu, jeśli pousuwamy mu listka uschnięte w ich miejsce pojawią się młode to wtedy podziękuje nam swoim pięknem. Ważne jest aby kwiatu nie stawiać w miejsca słoneczne bo lubi otoczenie mniej odsłonięte od słońca i chłodniejsze. Gdy mamy śnieg za oknem to można naszego Cyklamena postawić na promienie słoneczne, bo wtedy nie świecą aż tak mocno. Trzeba pamiętać że odpowiednie podlewanie wystarczy aby roślina była „zadowolona”. Lubi być przesadzana w sierpniu bo wtedy zaczyna odżywać na nowo. Na pewno lubi wilgotne powietrze wokół siebie dlatego zraszanie jej na pewno nie zaszkodzi. Gdy chcemy rozmnożyć naszego kwiatka to najlepiej to robić gdy „śpi” i robimy to dzieląc bulwę na pół. Taką bulwę trzeba zabezpieczyć fungicydem, każdą część sadzimy w inne doniczki tak aby miały swobodny i duży obszar rośnięcia.

Choroby kwiatów

Roślinie tej mogą towarzyszyć niestety także dolegliwości a co za tym idzie brązowe liście, które usychają. Wtedy nam chce powiedzieć ze nie możemy jej stawiać na ostrym słońcu i za mało ją zraszamy. Nawóz to następna rzecz jaka powinna towarzyszyć przy pielęgnacji. Gdy go jest niewystarczająco to roślina nie „rodzi” dużo pąków kwiatowych. Chociaż kwiaty te nie wymagają  aż tak wielkiej uwagi  to warto dbać o nie cały rok.  Gdy zakończą kwitnienie a ich liście są nadal zielone warto je jeszcze nawozić.  Jak listki zaczynają żółknąć wtedy już nie podlewamy i  pozwalamy roślinie przejść w stanu spoczynku. Taki stan odbywa się między kwietniem a lipcem. Miesiąc sierpień to taki w którym zaczynają wyrastać pierwsze listka. Wtedy bulwę przesadzamy tak aby nie uszkodzić młodych listków. Nasz kwiat potrzebuje teraz otoczenia przede wszystkim w domowym jasnym miejscu, kwiaty pokażą się w grudniu.

Cyklamen – odmiany

Cyklamen perski jak wiele innych kwiatów posiada różne swoje odmiany.  Jego kwiaty u niektórych odmian są pełne lub mają karbowane płatki. Ich barwy to biały i różne odcienie czerwieni i różu. Listki  tez pełnią tutaj ozdobną część całej rośliny. Gdy jesteśmy w posiadaniu Cyklamena o kwiatach białych to dobrze go umieścić w kolorowej doniczce ponieważ ładnie będzie odbijał kontrast  tej rośliny. Odmiany które mają jaskrawsze barwy tworzą bardzo wyrazisty i przyciągający uwagę akcent.  Jak chcemy mieć tego typu roślinkę to najlepiej kupić ją między wrześniem a grudniem  bo okres kwitnie będzie dłuższy. Na pewno przy kupnie trzeba zwrócić uwagę na liście. Nie kupujmy roślinki z uszkodzonymi liśćmi i bez pąków kwiatowych…  Jeśli dobrze zatroszczymy się o naszego Cyklamena to bulwa rośnie i kwitnie przez wiele lat. Zazwyczaj cena rośliny nie jest oszałamiająca droga.

Dodaj komentarz